Vita Memoriae 100

Nasze Liceum, wraz z Vasvári Pál Gimnázium w Nyíregyházie, współtworzyło projekt historyczny „Vita Memoriae 100”,  zorganizowany z okazji stulecia zakończenia I wojny światowej. W projekcie po stronie naszej szkoły brali udział: Maksymilian Mirecki, Jowita Pietryka, Paulina Rabczak, Julia Trzcińska,  Szymon Pawliczak i Michał Worek, pod opieką pedagogiczną Pana Sławomira Tomaki, Pana Marka Pilińskiego i Pani Dyrektor Melindy Tęczy. Z kolei po stronie węgierskiej brali udział: Kuknyo Boldizsár, Norman Nádasi, Roland Czimer, Lea Lipták, Dóra Ágnes Nagy i Réka Boros, pod opieką Pań: Anity Gulyás i Izabelli Győri. Sam projekt miał na celu uczczenie pamięci żołnierzy poległych w trakcie I wojny, poprzez przygotowanie stu fotografii przedstawiających koszary, forty, pomniki ku czci poległych żołnierzy, cmentarze wojskowe i inne miejsca, które ukazują los żołnierza podczas wojny: od odprawy w koszarach, przez walkę na polu bitwy, po śmierć.

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2018, i trwał do końca września, a jego podsumowaniem był wyjazd delegacji z naszej szkoły do Nyíregyházy i zaprezentowanie naszej wspólnej pracy na prezentacji we współpracującej z nami w projekcie szkole, oraz na konferencji historyków. Podczas realizacji projektu zebrano kilkaset zdjęć z opisami, zrobionych w wielu krajach Europy m. in. w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szkocji, na Węgrzech, pojawiły się nawet fotografie z Australii! Co więcej, wiele zdjęć wpłynęło od ludzi niezaangażowanych bezpośrednio w projekt, co również pokazuje zasięg całej operacji. Sama grupa z naszego liceum odwiedziła 16 różnych miejsc na całym Podkarpaciu i zebrała ponad 150 zdjęć.

Sam projekt zdecydowanie zakończył się sukcesem, a poza wartością edukacyjną nawiązaliśmy także wiele nowych znajomości.  Wierzymy, iż podobne projekty będą możliwe do zrealizowania także w przyszłości.

Michał Worek (1a)

[Czytaj więcej oraz koniecznie posłuchaj wypowiedzi po węgiersku naszej pani wicedyrektor Melindy Tęczy na stronie węgierskiego radia]

Film i galeria zdjęć z podsumowania projektu na Węgrzech:

Powrót do góry